GRIPI Kpl.5 noży w bloku czerwony R041RDK3896K20

Numer: 07115

Producent:

Noże GRIPI holenderskiej firmy AMEFA (Richardson Sheffield).

Ostatnie egzemplarze!

325,00 zł brutto

325,00 zł za kpl.

Cechy produktu

ZMYWARKA Tak

Opis produktu

Seria noży kutych Gripi dedykowana jest osobom, które lubią wygodę i odrobinę koloru w kuchni.

Antypoślizgowa, miękka i dobrze wyprofilowana rękojeść noża zapewnia mocny i pewny chwyt nawet wilgotną dłonią. Występują w dwóch wersjach kolorystycznych: czerwono-czarnej i zielono-czarnej.

Wykonane są z wysokiej jakości stali chromowo-weglowej X35Cr13. Podwyższona zawartość węgla pozwala utwardzać i na nowo profilować, tak aby osiągnąć możliwie wysoką twardość ostrza HR  ( skala Rockwella) nie tracąc nadmiernie innych potrzebnych właściwości takich jak udarność czy ścieralność. Dzięki temu noże pochodzące z fabryki Richardson Sheffield są bardziej odporne na korozje, a ich ostrza są bardziej wytrzymałe i dłużej pozostają ostre. Zaprojektowane w Wielkiej Brytanii noże mają 25 lat gwarancji na wady materiałowe lub konstrukcyjne.

Skład zestawu:

- nóż obierak

- nóż uniwersalny

- nóż siekacz 15cm

- nóż do chleba

- nóż do mięsa

Noże znajdują się w czarnym drewnianym bloku. Mogą z powodzeniem być myte w zmywarce.

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad jak długo cieszyć się swoimi nożami:

·         Każdy produkt należy umyć przed pierwszym użyciem.

·         Przed włożeniem do zmywarki zawsze należy opłukać noże z resztek jedzenia.

·        Resztki jedzenia, sól, sole mineralne (zawarte w wodzie wodociągowej), ocet, wybielacze oraz silne detergenty mogą powodować plamy lub wżery korozyjne, dlatego należy dokładnie opłukać noże po użyciu.

·        Nie należy stosować zbyt dużej ilości detergentu lub środka do płukania, z uwagi na ich korozyjne właściwości przy dużym stężeniu.

·         Nigdy nie należy pozostawiać noży przez dłuższy czas w wodzie.

·         Z uwagi na ryzyko wystąpienia korozji kontaktowej (spowodowanej przez kontakt różnych rodzajów metalu), radzimy umieszczać noże w oddzielnych przegródkach.

·         Noże należy wkładać do zmywarki ostrzem do dołu.

·         Po zakończeniu programu mycia, należy uchylić drzwiczki zmywarki, aby zapobiec skraplaniu się pary na nożach. Zalecamy szybkie wyjęcie noży ze zmywarki i osuszenie ich suchą i miękką ściereczką lub ręcznikiem.